Centenary        1914 - 2014

 
       
    Saturday leagues
 

 

 

 

 

 

© All content is copyright of DDBA

 

latest results

2019 SATURDAY 'A' SECTION

April 6th

Saturday Cup (last 16)

 

April 13th

Saturday Cup Quarter-finals

 

April 20th

Saturday Cup Semi-finals

 

April 27th

Parklands A

v

Woodlands Park

Armthorpe Welfare B

v

Armthorpe Welfare A

Bawtry A

v

Yorkshire Main A

Denaby Welfare

v

Roundwood A

 

May 4th

Woodlands Park

v

Parklands A

Armthorpe Welfare A

v

Armthorpe Welfare B

Yorkshire Main A

v

Bawtry A

Roundwood A

v

Denaby Welfare

 

May 11th

South Yorkshire Cup Qualifying Round

 

May 18th

Woodlands Park

v

Armthorpe Welfare A

Parklands A

v

Yorkshire Main A

Armthorpe Welfare B

v

Roundwood A

Denaby Welfare

v

Bawtry A

 

May 25th

South Yorkshire Merit Qualifying Rounds

 

June 1st

Roundwood A

v

Parklands A

Yorkshire Main A

v

Woodlands Park

Bawtry A

v

Armthorpe Welfare B

Armthorpe Welfare A

v

Denaby Welfare

 

June 8th

South Yorkshire Cup First Round

 

June 15th

Armthorpe Welfare A

v

Yorkshire Main A

Woodlands Park

v

Roundwood A

Parklands A

v

Bawtry A

Denaby Welfare

v

Armthorpe Welfare B

 

June 22nd

South Yorkshire Cup Second Round

 

June 29th

Armthorpe Welfare B

v

Parklands A

Bawtry A

v

Woodlands Park

Roundwood A

v

Armthorpe Welfare A

Denaby Welfare

v

Yorkshire Main A

 

July 6th

Individual Merit Qualifying Rounds

 

July 13th

South Yorkshire Cup Semi-finals

 

July 20th

Yorkshire Main A

v

Roundwood A

Armthorpe Welfare A

v

Bawtry A

Woodlands Park

v

Armthorpe Welfare B

Parklands A

v

Denaby Welfare

 

July 27th

Armthorpe Welfare A

v

Parklands A

Yorkshire Main A

v

Armthorpe Welfare B

Roundwood A

v

Bawtry A

Woodlands Park

v

Denaby Welfare

 

August 3rd

Individual Merit Final

 

August 10th

Parklands A

v

Armthorpe Welfare A

Armthorpe Welfare B

v

Yorkshire Main A

Bawtry A

v

Roundwood A

Denaby Welfare

v

Woodlands Park

 

August 17th

Armthorpe Welfare A

v

Woodlands Park

Yorkshire Main A

v

Parklands A

Roundwood A

v

Armthorpe Welfare B

Bawtry A

v

Denaby Welfare

 

August 24th

Saturday Cup Final

 

August 31st

Parklands A

v

Roundwood A

Woodlands Park

v

Yorkshire Main A

Armthorpe Welfare B

v

Bawtry A

Denaby Welfare

v

Armthorpe Welfare A

 

September 7th

Yorkshire Main A

v

Armthorpe Welfare A

Roundwood A

v

Woodlands Park

Bawtry A

v

Parklands A

Armthorpe Welfare B

v

Denaby Welfare

 

September 14th

Parklands A

v

Armthorpe Welfare B

Woodlands Park

v

Bawtry A

Armthorpe Welfare A

v

Roundwood A

Yorkshire Main A

v

Denaby Welfare

 

September 21st

Roundwood A

v

Yorkshire Main A

Bawtry A

v

Armthorpe Welfare A

Armthorpe Welfare B

v

Woodlands Park

Denaby Welfare

v

Parklands A

 

2019 SATURDAY 'B' SECTION

April 6th

Saturday Cup (last 16)

 

April 13th

Saturday Cup Quarter-finals

 

April 20th

Saturday Cup Semi-finals

 

April 27th

Roundwood B

v

Askern Welfare

Rossington Welfare

v

Bentley Bowling Club

Brodsworth Welfare

v

Pilkingtons Pensioners

Pilkingtons Recreation

v

Adwick St Lawrence

 

May 4th

Bentley Bowling Club

v

Roundwood B

Pilkingtons Pensioners

v

Rossington Welfare

Adwick St Lawrence

v

Brodsworth Welfare

Askern Welfare

v

Pilkingtons Recreation

 

May 11th

South Yorkshire Cup Qualifying Round

 

May 18th

Askern Welfare

v

Bentley Bowling Club

Roundwood B

v

Pilkingtons Pensioners

Rossington Welfare

v

Adwick St Lawrence

Pilkingtons Recreation

v

Brodsworth Welfare

 

May 25th

South Yorkshire Merit Qualifying Rounds

 

June 1st

Adwick St Lawrence

v

Roundwood B

Pilkingtons Pensioners

v

Askern Welfare

Brodsworth Welfare

v

Rossington Welfare

Bentley Bowling Club

v

Pilkingtons Recreation

 

June 8th

South Yorkshire Cup First Round

 

June 15th

Bentley Bowling Club

v

Pilkingtons Pensioners

Askern Welfare

v

Adwick St Lawrence

Roundwood B

v

Brodsworth Welfare

Pilkingtons Recreation

v

Rossington Welfare

 

June 22nd

South Yorkshire Cup Second Round

 

June 29th

Rossington Welfare

v

Roundwood B

Brodsworth Welfare

v

Askern Welfare

Adwick St Lawrence

v

Bentley Bowling Club

Pilkingtons Recreation

v

Pilkingtons Pensioners

 

July 6th

Individual Merit Qualifying Rounds

 

July 13th

South Yorkshire Cup Semi-finals

 

July 20th

Pilkingtons Pensioners

v

Adwick St Lawrence

Bentley Bowling Club

v

Brodsworth Welfare

Askern Welfare

v

Rossington Welfare

Roundwood B

v

Pilkingtons Recreation

 

July 27th

Roundwood B

v

Bentley Bowling Club

Rossington Welfare

v

Pilkingtons Pensioners

Brodsworth Welfare

v

Adwick St Lawrence

Pilkingtons Recreation

v

Askern Welfare

 

August 3rd

Individual Merit Final

 

August 10th

Askern Welfare

v

Roundwood B

Bentley Bowling Club

v

Rossington Welfare

Pilkingtons Pensioners

v

Brodsworth Welfare

Adwick St Lawrence

v

Pilkingtons Recreation

 

August 17th

Bentley Bowling Club

v

Askern Welfare

Pilkingtons Pensioners

v

Roundwood B

Adwick St Lawrence

v

Rossington Welfare

Brodsworth Welfare

v

Pilkingtons Recreation

 

August 24th

Saturday Cup Final

 

August 31st

Roundwood B

v

Adwick St Lawrence

Askern Welfare

v

Pilkingtons Pensioners

Rossington Welfare

v

Brodsworth Welfare

Pilkingtons Recreation

v

Bentley Bowling Club

 

September 7th

Pilkingtons Pensioners

v

Bentley Bowling Club

Adwick St Lawrence

v

Askern Welfare

Brodsworth Welfare

v

Roundwood B

Rossington Welfare

v

Pilkingtons Recreation

 

September 14th

Roundwood B

v

Rossington Welfare

Askern Welfare

v

Brodsworth Welfare

Bentley Bowling Club

v

Adwick St Lawrence

Pilkingtons Pensioners

v

Pilkingtons Recreation

 

September 21st

Adwick St Lawrence

v

Pilkingtons Pensioners

Brodsworth Welfare

v

Bentley Bowling Club

Rossington Welfare

v

Askern Welfare

Pilkingtons Recreation

v

Roundwood B

 

2019 SATURDAY 'C' SECTION

April 6th

Saturday Cup (last 16)

 

April 13th

Saturday Cup Quarter-finals

 

April 20th

Saturday Cup Semi-finals

 

April 27th

Carcroft Village SC

v

Bawtry B

Westfield Park

v

Harvesters/Eden Grove

Tickhill

v

bye

Yorkshire Main B

v

Parklands B

 

May 4th

Harvesters/Eden Grove

v

Carcroft Village SC

bye

v

Westfield Park

Parklands B

v

Tickhill

Bawtry B

v

Yorkshire Main B

 

May 11th

South Yorkshire Cup Qualifying Round

 

May 18th

Bawtry B

v

Harvesters/Eden Grove

Carcroft Village SC

v

bye

Westfield Park

v

Parklands B

Yorkshire Main B

v

Tickhill

 

May 25th

South Yorkshire Merit Qualifying Rounds

 

June 1st

Parklands B

v

Carcroft Village SC

bye

v

Bawtry B

Tickhill

v

Westfield Park

Harvesters/Eden Grove

v

Yorkshire Main B

 

June 8th

South Yorkshire Cup First Round

 

June 15th

Harvesters/Eden Grove

v

bye

Bawtry B

v

Parklands B

Carcroft Village SC

v

Tickhill

Yorkshire Main B

v

Westfield Park

 

June 22nd

South Yorkshire Cup Second Round

 

June 29th

Westfield Park

v

Carcroft Village SC

Tickhill

v

Bawtry B

Parklands B

v

Harvesters/Eden Grove

Yorkshire Main B

v

bye

 

July 6th

Individual Merit Qualifying Rounds

 

July 13th

South Yorkshire Cup Semi-finals

 

July 20th

bye

v

Parklands B

Harvesters/Eden Grove

v

Tickhill

Bawtry B

v

Westfield Park

Carcroft Village SC

v

Yorkshire Main B

 

July 27th

Bawtry B

v

Carcroft Village SC

Harvesters/Eden Grove

v

Westfield Park

bye

v

Tickhill

Parklands B

v

Yorkshire Main B

 

August 3rd

Individual Merit Final

 

August 10th

Carcroft Village SC

v

Harvesters/Eden Grove

Westfield Park

v

bye

Tickhill

v

Parklands B

Yorkshire Main B

v

Bawtry B

 

August 17th

Harvesters/Eden Grove

v

Bawtry B

bye

v

Carcroft Village SC

Parklands B

v

Westfield Park

Tickhill

v

Yorkshire Main B

 

August 24th

Saturday Cup Final

 

August 31st

Carcroft Village SC

v

Parklands B

Bawtry B

v

bye

Westfield Park

v

Tickhill

Yorkshire Main B

v

Harvesters/Eden Grove

 

September 7th

bye

v

Harvesters/Eden Grove

Parklands B

v

Bawtry B

Tickhill

v

Carcroft Village SC

Westfield Park

v

Yorkshire Main B

 

September 14th

Carcroft Village SC

v

Westfield Park

Bawtry B

v

Tickhill

Harvesters/Eden Grove

v

Parklands B

bye

v

Yorkshire Main B

 

September 21st

Parklands B

v

bye

Tickhill

v

Harvesters/Eden Grove

Westfield Park

v

Bawtry B

Yorkshire Main B

v

Carcroft Village SC

 

Proposed fixture list for Saturday Cup

 

As a league format

 

April 6th Game 1 (All Teams)

April 13th              Game 2 (All Teams)

April 20th              Game 3 (All Teams)

August 24th         Semi-Finals (Group Winners)

August 24th         Final

 

As a knockout format based on current 10 entries

 

April 6th Round 1 (4 teams)

April 13th              Round 2 (8 teams)

April 20th              Semi-Finals (4 teams)

August 24th         Final

 

Saturday League Matches commence on 27th April.

 

FINAL tables